Refleksje po obozach PIT 2023

Obozy PIT 2023.

Kilka refleksji po obozie, jak już kurz opadł po wrześniowych walkach o ustalenie grafików w domu, szkole, klubie itd.

Na podstawie tegorocznych obozów PIT możemy powiedzieć, że dzieci prezentują lepszy poziom tenisowy już w młodszym wieku, dzięki adaptacji sprzętu do poziomu możliwości. Wcześniejszej inicjacji tenisowej i lepszym metodom szkoleniowym. Dzieci potrafią więcej, posiadają lepsze czucie piłki. W dalszym ciągu jednak, w moim odczuciu, dzieci mają niedoskonałe chwyty rakiety. To znaczy na forhendowej stronie zdarzają się idące w western – co już skutkuje odzywającym się łokciem lub nadgarstkiem, przy przechodzeniu na żółtą piłkę. Na bekhendowej zdarzają się z dominującą ręką trzymaną jak forhend. Na serwisie trochę lepiej, niż w zeszłym roku- tutaj do poczytania o poprzednim obozie PIT, jeśli chodzi o chwyty, ale… inna rzecz mnie uderzyła, to jak spory odsetek dzieci wykonujących serwis w ten sam sposób, robi to niepoprawnie. Otóż, duża część dzieci ma tendencję do podnoszenia obu rąk jak litera V, brak dysocjacji pracy rąk. Kilka przykładów do obserwacji i wyciągania wniosków:

Co z tym zrobić ?

W młodszych kategoriach wiekowych, u dzieci z małym stażem treningowym, dopiero rozpoczynających przygodę z tenisem, praca oburącz- równomierna, jak do pajacyka, jest łatwiejsza do skoordynowania i akceptowalna. Wraz ze wzrostem umiejętności tenisowych chcielibyśmy dążyć, do rozróżnienia sposobu odprowadzania obu rąk. Jedną z ważniejszych rzeczy dla zdrowego i poprawnego wykonania serwisu jest zamach przez skręt i łokieć w linii barków w pozycji pucharowej. Pomaga to zmniejszyć obciążenia przenoszone na bark i wykonać serwis w sposób bardziej efektywny i zdrowy !

Obóz PIT Januszkowo 2023

Co o tym myślicie trenerzy? Czy to jakiś trend, czy zbieg okoliczności w tej grupie dzieci? To jest nasza odpowiedzialność czy to zagranie wykonywane jest poprawnie. Widać na tych przykładach, że ten element nie jest przypilnowany przez trenerów, a dzieci, które mniej rzucają w szkole, na podwórku ( kto znajdzie dziś podwórko, tak jak i klub szkolący od podstaw do wyczynu? O moim podejściu do tego tematu przeczytasz TUTAJ 😉 ) nie mają naturalnej koordynacji rzutowej. Zdjęcie powyżej, jest z tego samego obozu 😀

Propozycja – konsultacje online.

Zapraszam do dyskusji i dajcie proszę znać, może być w wiadomościach na messengerze, czy potrzebowalibyście możliwości skonsultowania się np. poprzez wysyłanie filmików swoich zawodników? Myślę o czymś takim, bo co raz częściej jestem o to proszony, i zawodnicy przyjeżdżają na konsultacje. Jest potrzeba czy jej nie ma ?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *